Gxxx_GS bannery web SK 1458×675_kveten20224

Pia 25.03.2022
Autor -  Green-Swan Pharmaceuticals

Chronická žilová nedostatočnosť - čo sa pod ňou skrýva a ako ju môžeme liečiť?

Chronická žilová nedostatočnosť patrí medzi kardiovaskulárne ochorenie, ktoré postihuje až 50 % populácie vyspelých krajín. Jej výskyt narastá u oboch pohlaví takmer lineárne s vekom, ale významný vplyv na ňu má aj náš životný štýl. Najčastejším prejavom tohto ochorenia sú tzv. ťažké nohy a kŕčové žily. Hoci prvotné problémy sa nemusia zdať ako závažné, neriešenie príznakov chronickej žilovej nedostatočnosti vedie ku komplikáciám, ktoré môžu byť aj veľmi bolestivé. Ako sa teda k chronickej žilovej nedostatočnosti postaviť z pohľadu osobného prístupu a z pohľadu medicíny?

Ako k ochoreniu dochádza?

Podstatou chronickej žilovej nedostatočnosti, čiže insuficiencie, je zhoršený odtok krvi, oslabená pružnosť žíl a zvýšený krvný tlak v žilách dolných končatín. Za normálnych okolností je okysličená krv zo srdca vedená cievami do tkanív, ktoré z nej získavajú kyslík a živiny. Žily sú opatrené chlopňami, ktoré zabraňujú zlému toku krvi. Pokiaľ žily stratia svoju pružnosť, dôjde k ich roztiahnutiu a chlopne nemôžu správne fungovať. Krv neprúdi plynulo k srdcu a hromadí sa v dolných končatinách. Môžu potom vznikať aj krvné zrazeniny. Dôsledkom sú problémy ako opuchy, boľavé nohy a kŕčové žily, tzv. varixy, ktoré rozhodne nie sú len estetickým problémom. Môžu totiž eskalovať v ďalšie prejavy – defekty na koži alebo bolestivé vredy.

Stupne chronickej žilovej nedostatočnosti

Chronická žilová nedostatočnosť sa vyznačuje niekoľkými štádiami. Pre pacienta je dôležité uvedomiť si, že ochorenie reálne prepuká a že je možné ho správnym prístupom a v kombinácii s liekmi liečiť. Medzi pomyselné stupne ochorenia zaraďujeme:

 • Nepokojné nohy, pocit ťažkých nôh, bolesť a kŕče
 • Metličkové žilky
 • Kŕčové žily
 • Opuchy nôh
 • Zmeny na koži
 • Vredy predkolenia

Faktory, ktoré ochorenie zásadnejšie ovplyvňujú

Či sú naše žily zdravé alebo nie ovplyvňujú ich faktory ako sú genetika, vek, váha a celkovo náš životný štýl zahŕňajúci stravu, pohyb aj mieru stresu. Rizikovými pacientmi sú potom ľudia vyššieho veku, s nadváhou či obezitou, tehotné ženy alebo ľudia s predispozíciou v rodine. Zatiaľ čo niektoré faktory ovplyvniť nemôžeme, iné áno. Zmenou životného štýlu dokážeme predchádzať prehlbovaniu závažnosti ochorenia.

Ako zmierniť progresiu ochorenia a problémy, ktoré sa s ňou spájajú?  

 • Jedzte zdravšie (vitamíny, minerály, zdravé tuky, prvky ako rutín, ktorý zlepšuje pružnosť žilových stien)
 • Doprajte nohám pravidelný pohyb a telu pitný režim
 • Nechajte chodidlá aj vaše telo "dýchať" vo vhodnej obuvi a oblečení (vyhnite sa vysokým podpätkom a tesným nohaviciam)
 • Nezaťažujte organizmus fajčením či alkoholom
 • Redukujte stres
 • Doprajte si aktívny oddych – prechádzky, šport a duševnú očistu. Vyčistíte hlavu a rozprúdite krv v nohách.

Liečiť? Áno. Komplexne!

Liečba je komplexná a je potrebné začať s ňou včas. Ideálne na samotnom začiatku.

Liečbu chronickej žilovej insuficiencie možno rozdeliť na konzervatívnu a chirurgickú. Medzi konzervatívnu liečbu zaraďujeme prevažne režimové a diétne opatrenia, ideálne v kombinácii s liekmi. Na prejavy ochorenia môžu pomôcť masti, krémy a asi najčastejšie sa stretávame s kompresnými pančuchami. Tie prispievajú k toku krvi v žilách dolných končatín. Veľmi dôležitou zložkou sú aj lieky, ktoré sú v dnešnej dobe dokonca na zaobstaranie aj bez predpisu lekára.

Medzi chirurgickými riešeniami potom nájdeme rôzne formy ošetrenia kŕčových žíl, či už formou sklerotizácie (lekár napichne žilky špeciálnym roztokom, ktorý ich chemicky zničí a žila sa po niekoľkých týždňoch v tele vstrebe) alebo napríklad laserovým ošetrením. Tieto lekárske zásahy sú všeobecne bezbolestné, ale nemôžu úplne eliminovať ochorenie ako také, pretože neriešia príčiny.

Do lekárne aj bez predpisu

Návšteva lekára, teda odborníka, je určite na mieste. Lekár dokáže určiť a zhodnotiť stupeň vášho ochorenia a navrhnúť ideálnu kombináciu opatrení, ako konkrétne vo vašom prípade predchádzať zhoršeniu choroby. Vzhľadom na veľký výskyt kŕčových žíl i choroby chronickej žilovej insuficiencie v obyvateľstve, majú dnes už aj lekárnici prostriedky, skúsenosti i znalosti, ktoré vám radi odovzdajú. Na trhu dnes už nájdete vysoko účinné lieky, ktoré sú dostupné bez predpisu lekára. Novinkou v slovenských lekárňach je liek Devenal v baleniach 60 a 180 tabliet. Kombinuje účinné a štúdiami overené spojenie dvoch molekúl - hesperidínu a diozmínu - a lieči chronickú žilovú nedostatočnosť spolu so symptómami, ktoré ju sprevádzajú ako sú opuchy, pocity ťažkých nôh či bolesti a kŕče v dolných končatinách.

Viac o lieku Devenal na www.Devenal.sk

Devenal 500 mg filmom obalené tablety je liek na vnútorné použitie, obsahuje mikronizované flavonoidy (diozmínhesperidín). Pozorne si prečítajte písomnú informáciu pre používateľa. 

.